Place Zabaw

Nasze place zabaw dla dzieci to niczym nieskrępowana zabawa i maksymalne bezpieczeństwo. Elementy z tworzyw sztucznych oraz drewniane są wykonane z wysokiej jakości materiałw z atestami, a wszelkie łączenia zapewniają stabilność i trwałość. Na wyposażenie placów zabaw składają się zwykle huśtawki, drabinki, ścianki wspinaczkowe, pochylnie, zjeżdżalnie, podesty oraz mega gry. Oferujemy zarówno klasyczne przyrządy, jak i tematyczne aranżacje np. w klimacie pirackiego statku czy z motywami zwierzęcymi. Trudność dostosowujemy do wymogów klienta, np. dla szkoły podstawowej będą to trudniejsze przeszkody, a na ogólnodostępny plac zabaw bardziej zróżnicowane.

Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw


Oczywiście sama instalacja to nie wszystko. Łatwe w utrzymaniu i bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw to podstawa. Doskonałym kompromisem między amortyzacją ewentualnych upadków czy wywrotek a zachowaniem właściwości podłoża są maty przerostowe. Gwarantują wysoką oddychalność gruntowi, komponują się z otoczeniem i są antypoślizgowe.


Nawierzchnia na plac zabaw a radość z zabawy


"Dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe" - tak zwykle umorusani milusińscy tłumaczą się swoim rodzicom. Dlaczego nie mieć obu rzeczy? Budowa placów zabaw, które są atrakcyjne dla dzieci i pozwalają zachować względną czystość, nie jest wcale trudna. Płyty gumowe na plac zabaw lub przepuszczalna sztuczna trawa sprawią, że na powierzchni nie będą tworzyć się kałuże, błoto, a także nie wyrośnie mech i chwasty. Nawet piłkarskie wślizgi nie zostawią zielonych i trudnych do sprania śladów na ubraniu.


Sztuczna trawa jako nawierzchnia na plac zabaw


Produktem, który polecamy na place zabaw, jest trawa juta Grass. Posiada certyfikaty i atesty PZH, jest antyalergiczna. Oferujemy ją w kilku kolorach, co sprawia, że możliwości aranżacji estetycznej przestrzeni są nieograniczone. W zależności od grubości podłoża (od 18 do 90 mm) gwarantujemy bezpieczeństwo przy spadku swobodnym od 1,3 do nawet 3 m.

Budowa placów zabaw zaczyna się właśnie od nawierzchni. Podstawą jest asfaltowe, betonowe lub ziemne utwardzenie z dodatkiem kruszywa mineralnego. Następnie nakładana jest warstwa geowłókniny, a na końcu montowana sztuczna trawa. Do jej niewątpliwych zalet należą:

  • wyjątkowa trwałość nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu
  • bezpieczeństwo
  • czystość
  • brak konieczności konserwacji i pielęgnacji, jak przy trawie naturalnej
    kilkunastoletnia gwarancja wytrzymałości
Budowa placu zabaw - co jest potrzebne aby wykonać dobry plac zabaw?


Budowa placu zabaw wymaga przede wszystkim dobrego projektu. Istotnym jest, aby było to miejsce bezpieczne oraz funkcjonalne. Musi ono spełniać wszystkie normy z tym związane. Ergonomiczny obiekt daje gwarancję swobodnej zabawy w komfortowych warunkach. Budowa placu zabaw nie musi być skomplikowana, o ile posiadamy sprawdzoną dokumentację. Dlaczego warto korzystać z gotowych projektów? Jest to najtańsze, a zarazem najprostsze rozwiązanie. W ten sposób można zaoszczędzić sporą ilość gotówki.

Wiek użytkowników

Budowa placu zabaw powinna rozpocząć się od określenia grupy docelowej. Wiek użytkowników obiektu ma tutaj ogromne znaczenie. Inne potrzeby mają kilkuletnie maluchy, a inne dzieci w wieku szkolnym. Warto również wspomnieć o tym, że istnieją również place zabaw dla seniorów.
Największym zainteresowaniem cieszą się projekty placów zabaw dla dzieci od 1 do 6 roku życia. Można znaleźć tam m.in. zamykane huśtawki, niewysokie zjeżdżalnie, bujaki, piaskownice, czy też karuzele.
Starsze dzieci z pewnością będą zadowolone z zwodzonego mostu, domków na wysokości, konstrukcji wspinaczkowych wykonanych z lin, czy też wież widokowych.
Budowa placu zabaw dla seniorów znacząco różni się od tworzenia obiektów dla dzieci. Należy zadbać nie tylko o rozrywkę osób w podeszłym wieku, ale również ich rehabilitację.

Budowa placu zabaw, a jakość urządzeń - wpływ na bezpieczeństwo


Budowa placu zabaw wymaga zakupu wysokojakościowych urządzeń. Ważne jest, aby nie oszczędzać na sprzęcie. Lepiej zagwarantować mniej atrakcji, a mieć pewność, że będą one w stu procentach bezpieczne. Z czasem można zainwestować w kolejne urządzenia, a tym samym rozbudować plac zabaw.
Budowa placu zabaw wymaga zakupu wytrzymałego sprzętu, który będzie odporny na ciężkie warunki eksploatacji. Jest on narażony na mrozy, wysokie temperatury, promieniowanie UV, wiatr, deszcz, śnieg, czy też grad. Priorytetem jest to, aby sprzęt zachował swoją pierwotną formę nawet w ekstremalnych warunkach. Liczy się nawet najdrobniejszy szczegół. Budowa placu zabaw dla najmłodszych to ogromna odpowiedzialność. Należy zwrócić uwagę na każdy detal. Nawet wystający gwóźdź stanowi tutaj duże zagrożenie.

Rodzaj nawierzchni

Budowa placu zabaw zobowiązuje także do stworzenia ergonomicznej nawierzchni. Niezależnie od wieku użytkowników trzeba postawić na wykończenie elastyczne i amortyzujące wstrząsy. Upadek z urządzenia może być tragiczny w skutkach, jeśli wokół będzie znajdować się betonowa posadzka. Bezpieczna nawierzchnia spełnia wszelkie aktualnie obowiązujące standardy. Musi ona znajdować się przede wszystkim wokół sprzętu do zabawy, jednak dobrze jest, aby znajdowała się na całej powierzchni obiektu. Wszystko zależy od możliwości finansowych inwestora.

Budowa placu zabaw nie wymaga jedynie zakupu urządzeń do zabawy. Czasami lepiej, aby obiekt był skromniej wyposażony, a nie stanowił żadnego zagrożenia dla użytkowników. Dotyczy to nie tylko obiektów użyteczności publicznej, ale również przydomowych placów zabaw.